• Lampy UV/LED

Lampy do paznokci

 

Lampydo stylizacji paznokci - rodzaje,  ich plusy i minusy

Lampy do paznokci służą do utwardzania lakierów hybrydowych, żeli czy akrylożeli. 

Wystkie lampy posiadają możliwośćustawienia różnych czasów pracy, timer czy sensor ruchu samoczynnie uruchamiający lampę po włożeniu ręki lub stopy,  dużo obecnie dostępnych lamp posiada również wbudowany wyświetlacz.

Bardzo ważnym parametrem jest moc lampy ale o tym na końcu.

Narynku dostępne są lampy UV, lampy LED a także lampy UV/LED, które łączą w sobie zalety dwóch pierwszych. Trudno jednak wskazać, który rodzaj lampy bedzię najlepszy, każda z nich ma zarówno swoje wady jak i zalety.

*Lampuy UV

Lampy UV w swojej budowie posiadają żarówki/ świetlówki , które wytwarzają promieniowanie UVA, to promieniowanie utwardza artykuły wykorzystywane do stylizacji paznokci.

Plusy

+Lampy są w stanie utwardzić każdy lakier choć zajmuje to nieco więcej czasu niż w przypadku lamp LED.

+Są tańsze od lamp LED

Minusy

- Utwardzanie lakieru trwa ok 120s (dla mocno napigmentowanych lakierów czas należy odpowiednio wydłużyć)  i jest dłuże niż w lampach LED ( 30, 60s)

- Żarówki  w lampach UV z czasem osłabiająsię  i wymagają wymiany ( po ok 100 godzinach ciągłej pracy) w przeciwnym razie żele, lakiery czy topy nie będą dobrze utwardzone i cała stylizacja nie będzie wystarczająco trwała.

-Promieniowanie UVA może wpływać na szybsze starzenie się skóry, powodować  powstawanie przebarwień i nowotworów. Przyjęta dawka promieniowania podczas manicure to ok. 10- 20 min przebywania na śrenim słońcu, więc nie ma co dać się zwariować ale jeśli ktoś ma obawy może zastosować odpowiedni krem z filtem UV na ok 20 min. przed wykonywaną stylizacją

*Lampy LED

Lampy LED zamiast żarówki/żarówek UV posiadają  wiele diód umieszczone punktowo tak aby równomiernie oświetlać całą płytkę paznokcia. 

Czy lampy LED wytwarzają promieniowanie UV ?

Produkty do stylizacji paznokci utwardzanie są w świetle o odpowiedniej długości fali (300 - 400 nm),  a promieniowanie UV jest  to światło od 10-400 nm. Aby utwardzić  stylizację długość fali światła LED musi zawierać się w zakreśie światła UV.

Różnicą lamp LED a UV jest to że widmo optyczne  lampy LED jest nieco węższe (koncentruje się w okolicach 390 nm) niż lamp UV ( koncentruje się na 375 nm)

image

 

Plusy

+Nieco szybciej utwardzą  lakier czy żel niż lampa UV i lepiej radzą sobie z mocno napigmentowanymi kolorami

+Przepalenie jednej czy dwóch diód nie elimunuje lampy z użytku (należy jednak kontrolować stan diód, przepalenie wiekszej ilości może powodować nierównomierne utwardzanie się lakieru. Wymiana diód jest skomplikowana i wykonywana przez serwis.  Na szczęście uszkodzenie diód nie jest częstym zjawiskiem)

Minusy

- Lampy LED nie są w stanie utwardzić wszystkich żeli czy lakierów - jest to spowodowane tym że producenci do swoich niektórych produktów dodają fotoinicjatory reagujące tylko na światło lamp UV (krótsza fala 375nm) a nie na oba. Może to być podyktowane oszczędnościami ponieważ fotoinicjatory reagujące na światło z lamp UV i  LED są droższe.


Dlaczego lampa UV/LED ?

Fotoinicjatory odpowiadają za utwardzanie żeli i lakierów więc dobór odpowiedniej lampy do produktów ma zasadnicze znaczenie. Posiadanie dwóch typów lamp UV i LED mija się z celem ( koszt, zajmują miejsce) dlatego świetnym rozwiązaniem są lampy UV/LED , które poradzą sobie z każdym rodzajem produktów bowiem emitują  światło o szerszym widmie. Lampy UV/LED zyskują coraz większą popularność dzięki swojej uniwersalności.


Moc lampy

Przy wyborze lampy warto wziąć pod uwagę bardzo ważny parametr czyli moc urządzenia. Słabe lampy będą w stanie utwardzić jedynie hybrydy i to słabo napigmentowane, inne kolory będą wymagały dłuższego czasu naświetlania. Minimalna moc dla hybryd to 24W. W naszym sklepie dostępne są lampy z regulowaną mocą które świetnie radzą sobie z hybrydami jak i żelami np. lampa SUNONE SUN1 oraz lampa 48W CLAVIER Q1